czwartek, 12 kwietnia 2012

Bezpieczeństwo w szkoleniach AFF

Spadochroniarstwo jest aktywnością ekstremalną, co oznacza, że niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia ciała lub śmierci. Choć jest to oczywiste wielu ludzi wydaje się o tym nie myśleć.
Kurs AFF
To, że jest to potencjalnie niebezpieczne zajęcie, nie oznacza wcale, że powinno się go unikać.

Kurs AFF to szkolenie podstawowe. Również wpajane zasady bezpieczeństwa są podstawowe. Ucznia trzeba uświadomic, co może brzmieć kuriozalnie, że jego obowiązkiem jest otwieranie spadochronu, kontrola wysokości podczas spadania. Ocena tego, czy spadochron główny otworzył się prawidłowo, czy  nie. Czy potrzeba podjąć procedurę awaryjną, pozbywając się nieprawidłowo otwartej czaszy głównej i uruchamiając spadochron zapasowy.
To wszystko są podstawy. Podobnie jak pilotowanie spadochronu, unikanie kolizji w powietrzu, prawidłowe lądowanie.

Kurs AFF trwa relatywnie krótko. Oczywiście w Polsce należy założyć problemy pogodowe, nawet w sezonie letnim warunki atmosferyczne są często marne do wykonania skoku przez ucznia. Nawet jeśli doświadczeni skoczkowie skaczą to uczniowie mogą siedzieć na ziemi. To też przejaw procedur bezpieczeństwa rozpostartych wokół adepta spadochroniarstwa. Jeśli pogoda nie jest wystarczająco dobra do skoku, nikt nie może pozwolić na wykonywanie mu skoków. W razie wypadku wyciągnięte bowiem zostaną surowe konsekwencje.

Jeśli chodzi o pogodę, to podobnie jak z jazdą na nartach, niewątpliwie lepiej jest znaleźć bardziej dogodny do wykonywania skoków kraj. Jeśli chodzi o Europę to najlepiej pod tym względem prezentuje się Hiszpania. Skoki spadochronowe w Hiszpanii i kursy AFF są tam najwygodniejsze i najbardziej bezpieczne pod względem zaplanowania. Ponieważ kurs AFF nie jest tani, a wygospodarowanie czasu wolnego bywa też trudne to lepiej zaplanować sobie pewniaka. Ciekawy wyjazd do słonecznego i ciepłego kraju połączony z profesjonalnym kursem spadochronowym.

Można wyróżnić dwa podstawowe filary bezpieczeństwa w szkoleniu metodą AFF. To procedury bezpieczeństwa oraz odpowiedni sprzęt spadochronowy. Laikowi nawet nie przychodzi do głowy jak skomplikowany jest zestaw spadochronowy. Jak wielu testom trzeba poddać ten sprzęt aby zdobył aprobatę i został dopuszczony do produkcji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz